23 Kasım 2015 Pazartesi

Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi Nasıl Verilmeli?, Çocuklarda Mahremiyet


Çocuklara mahremiyet eğitimi nasıl verilir.. Öğretmenlerimiz ile öğrencilerimize verdiğimiz eğitimi sizlerle paylaşıyorum umarım faydalı olur..

"Dokunulması yasak olan yerlerim"
1-Dudaklarımız
2-Göğsümüz
3-Bacaklarımızın arası
4-Arkamız yani popomuz


*Bu alanlarınız başkalarından gizlenmeli ve annelerinizin dışında kimse bu yerlerinize dokunamaz.. Doktor bile anneniz ile beraber iseniz muayene edebilir.


*Bu özel alanları başkalarına dokundurmamalıyız. Akrabalarımız, yakınlarımız tarafından özel yerlerimiz dokunularak, öperek, vurarak sevmelerine izin vermemeliyiz*Başkalarının yanında asla üzerimizi değiştirmelerine izin vermeyelim terlediğiniz zaman veya banyodan sonra giyinirken annelerimizden hariç bizi kimse görmemeli. Bir başkası görmek isterse çamaşırımızı indirmek isterse hemen kendimizi koruyoruz ve annemize söylüyoruz..


*Banyo yaparken bizi asla kimse görmemeli annelerimiz görebilir..  eğer bizi başkası yıkamak isterse annemizin izni gerekiyor. Eğer başkası yıkıyorsa iç çamaşırımızı çıkarmadan yıkayabilir.
(Maalesef başka okullardan duyuyoruz çocuğu ile yıkanan babalar var ve baba iç çamaşır giymeden beraber yıkandıklarını biliyoruz çocuk öğretmenine soruyor babasında gördüklerini.. )

*Bu özel yerlerimizden bizi kimse sevmemeli, şakada yapmamalı. Eğer biri dokunursa ne yapıyoruz avazımız çıktığı kadar bağırıyoruz (tüm sınıf çığlıklar attı)kendimizi koruyoruz ve ısırıyoruz.. (Devletin eğitim sisteminde ısırma olayı vardır)


*Tuvalate giderken arkadaşlarımızla gitmiyoruz, kimseye göstermiyoruz.


*Birbirinizi asla dudaktan öpmüyorsunuz.

Bu şekilde rahatsız edildiğiniz bir sıkıntınız var ise mutlaka annenize babanıza söyleyin bize söyleyin mutlaka yardımcı oluruz..

(Çocuklar pür dikkat dinliyorlar kimseden ses çıkmadı.)


Aşağıdaki yazılanlar sınıfta söylenmemiş tamamen velilerimiz için bilgilendirme amaçlıdır..

*Çocuklarınızla mutlaka konuşun..
Annelerden ricam çocuklarına mahremiyet eğitimi versinler onlarla konuşsunlar kimlerden sakınacağını ne gibi hareketlerin kendilerine zarar vereceğini anlatsınlar bizi anlıyorlar ama biz onları anlamıyoruz anlamaya çalışıyoruz..

Bir velimiz bana "akşam oğlum babası banyoda dişini fırçalarken yanında tuvaletini yapmadı çıkmasını bekledi babasının çok hoşuna gitti kendisini bu şekilde koruması.."
bizi de mutlu ediyor öğrencilerimizin duyduklarını uygulamaları bize güvenmeleri :)

Günümüzde güvenilecek hiç kimse yok annelerin dışında.. tabi istisnalar da var. Öyle haberler izliyoruz ki kendi çocuğuna tecavüz eden babalar, yeğenine tecavüz eden satan dayılar amcalar aynı şekilde kardeşlerde...

Biz çocuklarda mahremiyet eğitimine banyo ve tuvaletten başladık ve sizlerle paylaşmaya da devam edeceğiz inşA'llah..


Sizlerin de fikir ve görüşlerinize açığız sonuç olarak çocukların eğitiminde kullanıyoruz.

Çocuklarımızı kendisine güvenen edepli ve imanlı insanlar olarak yetiştirebilmek dileğiyle sevgi ve muhabbetle kalın.. 

Öğretmenlerimize buradan teşekkür ediyorum Allah kendilerinden hoşnud ve Razı olsun..

Yazan
Emine Kaya


0 yorum:

Yorum Gönder

Yorum bırakmak isteyenler "yorum seçenekleri"nden Anonimi tıklayarak yorum bırakabilirler adınızı ve soyadınızı yorumun sonuna yazmayı ihmal etmeyin..

╭╯╭╯╭╯
█▓▓▓▓▓█═╮
█▓▓▓▓▓█▏︱
█▓▓▓▓▓█═╯
◥█████◤

Bir kahvenin kırk yıl hatırı var :)

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

 

Gulsah Cocuk Evi Template by Ipietoon Cute Blog Design